Yurtdışı Tematik Toplantılarımız

Yurtdışı Tematik Toplantılarımız İngiltere - Belçika

Gençlerin fikirlerini paylaşabilecekleri ve bu fikirlerini ilgili mercilere sunabilecekleri en önemli sosyal alanlardan biri Sivil Toplum kuruluşları. Bu anlamda da Sivil Toplum Kuruluşlarına verilecek maddi ve manevi destek gençlere ve topluma direkt olarak fayda sağlıyor.

 

Bu anlamda Sivil Toplum Kuruluşlarının işbirliği içerisinde olması ve birbirlerini desteklemesi gerekmektedir. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz yurtdışı ziyaretimiz ile, gençlerimize farklı dünyaların kapılarını açmış olduk. Eğitimlerde başarılı olan 8 gençle birlikte 11 kişilik ekiple 2 gün Brüksel’e ve 2 gün Bradford’a giderek oradaki STK’lar ile iletişimlerini sağlandı.

 

Bradford Üniversitesinde yaptıkları sunumlar kendi ülkelerinin gençlik politikalarını anlatan gençlerin özgüven ve iletişim yönündeki becerilerinin artması bizleri de mutlu etti. Bradford Belediye Meclis Binasında Meclis üyelerinin sunumlarını ve Avrupa Birliği Gençlik Parlamentosu üyesinin tecrübelerini dinledik. Toplantının ardından hepimizin aklında Türkiye’de de Gençlik Parlamentosu kurulması gerektiğiydi. Katıldığımız Leeds Muslim Youth Forum program gala yemeğinde büyük bir ilgiyle karşılandık. Projemiz burada da tanıtılmış oldu. Avrupa’daki tüm siyasi kararların alındığı, Avrupa Parlamentosunu ziyaret ettik. FEMYSO ile gerçekleştirdiğimiz toplantıda geleceğe yönelik bir işbirliği için ilk adımı atmış olduk. Türkiye’ye döndüğümüzde daha sanki farklı genç bir ekiple dönmüş gibiydik. Yaşadıkları bu tecrübe daha ilk günden onlardaki bu iyi yönlü değişimi göstermekteydi. Gençlerin farklı potansiyeller ve farklı kültürler içerisinde kendilerine edindikleri iyi tecrübelerle daha geniş bir vizyona sahip olduklarını bildiğimiz ve inandığımız için bu yöndeki çalışmalarımıza devam edeceğiz.Foto Galeri